Staff List

Key Contacts for Parents

Please click the thumbnail image below to learn more about the key staff in your child’s year group. Information about how to report an absence can be found on our attendance page. 

Full Staff List

Academy Leadership Group – ALG Roles and Responsibilities 2016/17

Mrs DEEKS Abby Vice Principal Teaching and Learning, CPD ALG
Mr HENDREN Blake Assistant Principal and Director of Science (Disadvantaged Students) ALG
Mr JACKSON James Senior Vice Principal ALG
Mr JOHNSON Jonathan Principal and Chief Executive ALG
Mr LESTER Stephen Business Manager ALG
Miss MCCABE Sophie Vice Principal Personal Development and Well-Being ALG
Mr MOORE Gareth Assistant Principal and Director of Mathematics (Attainment and Progress) ALG
Miss RELPH Melissa Assistant Principal and Director of English (SEND/More Able) ALG
Mr SIMPSON Barry Assistant Principal and Director of Sixth Form ALG

Art

Miss HODGSON Kimberley Art Teacher Art
Miss ILLINGWORTH Cherie Art Teacher Art
Mrs JOHNSTON Lucy Art Teacher Art
Mrs LOWREY Rachel Art Teacher Art
Mrs MCMULLEN Nicola Head of Department – Art Art
Miss RICHARDSON Leigh Art Technician Art

Business

Mr HARRINGTON Richard Business Studies & Health and Social Care Co-ordinator/Quality Nominee Business
Mr QUINN Chris Business Teacher Business

English

Miss CAPSTICK Nichola English Teacher – Second in Department/KS4 Co-ordinator English
Miss GRAHAM Rebecca English Teacher – Challenge Co-ordinator English
Miss MACLEOD Carly English Teacher – KS3 Co-ordinator English
Mrs MCCONNELL Clare English Teacher English
Miss PENRICE Jessica English Teacher English
Mrs ROSS Yvonne English Teacher – Literacy Coordinator English
Miss SAVAGE Alannah English Teacher English
Miss STARKIE Megan English Teacher – KS5 Co-ordinator English
Mrs SUNTER Jill English Teacher English

Humanities

Mrs FLETCHER Ruth Head of Department – Humanities Humanities
Mr HASLOP Andrew Geography Teacher Humanities
Mr RUSH Jonathan History Teacher – Mentoring & Character Co-ordinator Humanities
Mr RYDEN Ben Humanities Teacher Humanities
Miss STABLER Victoria Humanities Teacher – EVC Co-ordinator Humanities
Mr THOMPSON Neil Head of Department – Geography Humanities
Mr WALKER Paul RE Co-ordinator Humanities
Miss WOOTTON Claire Humanities Teacher Humanities

ICT

Mr CRICKMORE Paul Head of Department – ICT ICT
Miss ROCHESTER Alyson ICT Teacher ICT

Learning Support

Mrs BONNAR Nadia Learning Support Teacher Learning Support
Miss BULMAN Danielle Learning Support Assistant Learning Support
Miss COWPER Jessica Apprentice Learning Support Assistant Learning Support
Miss KEGG Georgia Apprentice Learning Support Assistant Learning Support
Miss KIRKBRIDE Maya Apprentice Learning Support Assistant Learning Support
Mrs McCOMBE Maxine Learning Support Assistant Learning Support
Mrs PRICE Claire Learning Support Assistant Learning Support
Mr WOODCOCK Jamie Head of Department – Learning Support – SENCO Learning Support

Mathematics

Mr BONNEY Steven Maths Teacher Mathematics
Mr BROWN Robert Maths Teacher Mathematics
Mrs HIGHAM Alison Teacher of Maths Mathematics
Mr MOSS Fleecy Maths Teacher – KS3 Co-ordinator Mathematics
Mrs RINALDI Ruth Maths Teacher – Second in Department/KS4 Co-ordinator Mathematics
Miss WALLACE Rebecca Maths Teacher Mathematics
Miss WILSON Stacey Maths Teacher Mathematics

MFL

Mrs BLACKHALL Victoria Language Teacher MFL
Miss HUERTAS Laura Language Teacher MFL
Miss KAOUANE Dalila Language Teacher MFL
Mrs MAUGER Catherine Languages Teacher MFL
Miss MCCRORY Helen Head of Department – Languages MFL

Music

Ms DALE Louise Head of Department – Music Music

PE

Mrs AMOR Lisa PE Teacher PE
Miss DRYDEN Sonia School Games Organiser PE
Mrs LISTER Alison School Sports Co-ordinator PE
Mr PRICE Alex Head of Boys PE PE
Mrs PURDHAM Rosalin Head of Department – PE PE
Mr STUBBINGS Jack PE Teacher PE

Performing Arts

Mrs JACKSON Deborah Head of Department – Performing Arts Performing Arts

Personal Development

Ms WALTER Siobhain PD Co-ordinator Personal Development

Science

Miss BECKWITH Kim Science Teacher Science
Mrs BROOKBANKS Helen Head of Department – Chemistry and Second in Science Department Science
Dr DIXON Sandie Science Teacher Science
Mrs DURHAM Christine Science Teacher Science
Mrs GODDARD Jo Science Teacher Science
Miss MARTIN Rachel Science Teacher Science
Mr MAWSON Alistar Science Teacher Science
Mr RIGBY Peter Science Teacher Science
Miss RIGG Jemari Science Technician Science
Mr SANDERSON William Head of Department – Biology Science
Ms TAYLOR Joanne Science Teacher Science
Mrs TYSON Laura Science Teacher Science

Technology

Mrs BELL Stephanie Food Technology Teacher Technology
Miss BRUMWELL Stacey Technology Teacher Technology
Miss PATTINSON Emma Technology Teacher Technology

Services – Academy Support

Mrs BRUCE Carol Evening Receptionist/AE Assistant Services – Academy Support
Mrs BUCHANAN Christine Academy Support Co-ordinator Services – Academy Support
Miss CASSON Vicky Receptionist Services – Academy Support
Mrs CLOSE Lynn Adult Education Manager Services – Academy Support
Miss DOCKRAY Michaela Academy Support Co-ordinator Services – Academy Support
Mrs FOX Sharon Data and Assessment Co-ordinator Services – Academy Support
Mrs JOHNSEN Sarah Data Manager Services – Academy Support
Miss LITHGOW Laura PR & Events Manager Services – Academy Support
Mrs MCGRADY Gail Examination Officer Services – Academy Support
Mr NORDOVICS Paul Academy Support Co-ordinator Services – Academy Support
Ms NORRIS Karen Academy Support Co-ordinator Services – Academy Support
Mrs O’NEILL Susan ALG Administration Assistant Services – Academy Support
Miss PICKERING Autumn Admin Assistant Apprentice Services – Academy Support
Mrs SHACKLEY Tracey Academy Support Manager Services – Academy Support
Miss STEVENSON Caroline ALG PA and Clerk to the Board of Trustees Services – Academy Support
Mrs WOND Karen HR Co-ordinator Services – Academy Support

Services – Facilities

Mrs BATES Corinne Cleaning Operative Services – Facilities
Mrs BIRKETT Angela Assistant Site Manager Services – Facilities
Ms BROUGHTON Linda Cleaning Operative Services – Facilities
Mr BROWN Kenneth Assistant Site Manager Services – Facilities
Mrs BUCHANAN Christine Cleaning Operative Services – Facilities
Ms CARRUTHERS Debbie Cleaning Operative Services – Facilities
Mrs DUNNERY Marjorie Cleaning Operative Services – Facilities
Mr FRANCIS Dick Assistant Site Manager Services – Facilities
Mrs HUDDART Carol Midday Supervisor Services – Facilities
Mrs JACKSON Lorraine Cleaning Operative Services – Facilities
Mrs JENKINSON Jennifer Cleaning Operative Services – Facilities
Ms JERVIS Michaela Cleaning Operative Services – Facilities
Mr JOHNSTONE Mark Assistant Site Manager Services – Facilities
Mrs KILBURN Valerie Cleaning Operative Services – Facilities
Miss LITHGOW Kerry Cleaning Operative Services – Facilities
Mr MACKMAN Chris Facilities Manager Services – Facilities
Mrs McGUIRE Angela Cleaning Operative Services – Facilities
Mr McGUIRE James Grounds Maintenance/Cleaning Operative Services – Facilities
Miss MELLON Kerrie-Ann Cleaning Operative Services – Facilities
Mrs MILFULL Heather Cleaning Operative Services – Facilities
Mrs MILTON Linda Cleaning Operative Services – Facilities
Ms MOORE Sarah Midday Supervisor Services – Facilities
Mrs NICHOLSON Liz Cleaning Operative Services – Facilities
Mrs ROBINSON Linda Cleaning Operative Services – Facilities
Mrs WHALLEY Deborah Midday Supervisor Services – Facilities
Ms KELLY Janet Cleaning Operative Services – Facilities

Services – Finance

Mrs DAVNALL Jill Finance Manager Services – Finance
Mrs DEACON Christine Finance Officer Services – Finance
Mrs KEDDIE Mandy Senior Finance Officer Services – Finance
Mrs McMINN Sheila Finance Officer Services – Finance

Services -Network

Mr ARMSTRONG Michael Principal Specialist ICT Technician Services – Network
Mr FILLINGHAM Mark Network Support Technician Services – Network
Mr SMITH Liam IT Technician Services – Network

Teaching Support

Mrs BENN Rosey Learning Support Assistant Teaching Support
Mr BLACKHALL Allan Technology Technician Teaching Support
Mrs BLOWS Karen Intervention and Vocational Co-ordinator Teaching Support
Mrs BROWN Diane Head of Year Teaching Support
Miss BROWN Samantha Head of Year 7 Teaching Support
Ms CLEMENTS Anita Head of Year Teaching Support
Mrs DENWOOD Rachel Pastoral Head of Sixth Form Teaching Support
Ms DEVINE Sara Home Tutor Teaching Support
Miss DONALDSON Holly Head of Year 11 Teaching Support
Miss FELL Lesley Behaviour Support Assistant/Independant Learning Centre Assistant Teaching Support
Mrs FILLINGHAM Sarah Senior Science Technician Teaching Support
Mrs FREESTONE Adele Senior Teaching Assistant – English Teaching Support
Miss FYE Jenna Science Technician Teaching Support
Mrs GILLON Lyn Learning Support Assistant Teaching Support
Mrs HALL Janet Science Technician Teaching Support
Miss IRVING Lindsay Senior Learning Support Assistant/Independant Learning Centre Assistant Teaching Support
Miss KERR Laura Cover Supervisor Teaching Support
Mrs LAWSON Linda Learning Support Assistant Teaching Support
Mrs MCBRIDE Stephanie Science Technician Teaching Support
Mrs McINTYRE Michelle Science Technician Teaching Support
Miss NICHOLSON Hannah Senior Learning Support Assistant Teaching Support
Mrs PLEWS Deborah Senior Teaching Assistant – Maths Teaching Support
Miss RICHARDSON Tessa Senior Learning Support Assistant Teaching Support
Mrs ROBINSON Nicola Senior Learning Support Assistant Teaching Support
Mrs SKELTON Sally Learning Support Assistant Teaching Support
Mrs STUBBINGS Jane Attendance and Welfare Officer Teaching Support
Mr SUNTER Jonathan Pastoral Head of 6th Form/Disadvantaged Student Mentor Teaching Support
Mr TEBAY Grant Learning Support Assistant Teaching Support
Ms TUCK Karen First Aid Coordinator Teaching Support
Mrs WHARTON Gill Librarian Teaching Support
Mrs WHITAKER Jenny Cover Supervisor Teaching Support
Ms WIGHTMAN Sue Head of Year Teaching Support
Mr WILLIAMS Lewis Music & Performing Arts Technician Teaching Support
Mrs WILLIAMSON Claire Inclusion Centre Manager Teaching Support